WIELKOPOLSKI KUCHARZ

To reprint książki kucharskiej z 1876 roku, pierwszej, która w swoim tytule odwołuje się do regionu, z którego zebrane zostały przepisy: Wielkopolski kucharz.

Autorką książki jest Maria Śleżańska, ukrywająca się jeszcze pod męskim pseudonimem Maryan (takie to były czasy).

Publikacja  wydawana była przez 57 lat (1875 – 1932).

Jeszcze w XIX wieku miała cztery kolejno uzupełniane wydania. W odrodzonej Polsce, w 1932 roku, po jej siódmej edycji w Poznaniu, została przeredagowana i opublikowana w Warszawie jako Kucharz polski.

Cieszyła się wielką popularnością a jej kolejne wydania miały ogromny wpływ na kształtowanie się świadomości kulinarnej.

Nasz reprint uzupełniony został o współczesne opracowania.

Wybitni profesorowie opisali znaczenie i miejsce tej książki w polskiej literaturze kulinarnej oraz pokazali tło społeczno-gospodarcze wielkopolski w latach jej powstania.

Książkę uzupełniono o coś w rodzaju słowniczka, gdzie objaśniono pojęcia używane przez autorkę, które dzisiejszemu czytelnikowi mogą sprawiać trudności w ich zrozumieniu.

Opracowanie to nie funkcjonowało do dzisiaj w świadomości i przestrzeni publicznej Wielkopolski, nie znajdowało się nawet w katalogach bibliotek.

Wydając tę książkę, chcieliśmy przywrócić pamięć wysokiej i wykwintnej kultury kulinarnej Wielkopolski oraz zakotwiczyć ją głęboko w historii regionu.

Publikację Wielkopolski kucharz wydaliśmy w ramach naszej działalności statutowej, nie korzystając z żadnych środków unijnych, rządowych czy samorządowych. [-]

Fot. Bartłomiej Kosmatko

Warunki zakupu

W celu zakupu książki prosimy wysłać e-mail z zamówieniem (podanie ilości książek, sposobu zapłaty i odbioru) oraz adresu wysyłki na maila wielkopolska@slowfoodwlkp.pl
Cena książki: 45,00 zł

Możliwości odbioru:

 1.  Odbiór własny – na terenie miasta Poznania, po uzgodnieniu miejsca i czasu. Uzgodnienia na adresie e-mail: wielkopolska@slowfoodwlkp.pl lub telefonicznie: 601 738 737.
  RAZEM = 45,00 zł
 1. Wysyłka pocztowa po wpłacie należności na konto:
  Nr konta: 05 1750 0012 0000 0000 3005 4881 tytułem: „Wielkopolski kucharz„. Książka – 1 egz. cena: 45,00 zł + Koszty przesyłki 1 egz. 13,00 zł (koszt Poczty Polskiej).
  RAZEM = 58,00 zł
 1. Wysyłka za pobraniem pocztowym (płatne przy odbiorze). Książka – 1 egz. cena: 45,00 zł + Koszty przesyłki 1 egz. wraz z pobraniem ok. 18,00 zł (koszt Poczty Polskiej).
  RAZEM = ok. 63,00 zł

Na zakupione książki wystawiamy rachunek, nie jesteśmy płatnikami podatku VAT.