Smak kiełbasy 2022 – konkurs

Nie tylko na ruszt – konkurs na najlepszą kiełbasę

Do 19 sierpnia br. przyjmowane są zgłoszenia w konkursie „Smak Kiełbasy 2022”, w którym mogą uczestniczyć producenci, przetwórcy, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne zakłady gastronomiczne z terenu Wielkopolski. Każdy z podmiotów może zgłosić dowolną liczbę produktów, które oceniane będą w trzech kategoriach: wędliny suche i półsuche, wędliny świeże (surowe i parzone) oraz inne przetwory wędliniarskie. Na zwycięzców czekają nagrody Grand Prix w każdej z powyższych kategorii w wysokości 500 złotych, wejściówki na wybrane wydarzenie organizowane na terenie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz zestawy upominków od Powiatu Poznańskiego. Najznakomitszym wśród produktów z powiatu poznańskiego zostaną przyznane certyfikaty za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2022 – Smak Kiełbasy”.

Uczestnicy muszą przesłać formularz zgłoszeniowy na adres kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl. W dniu konkursu, tj. 21 sierpnia 2022 r. oryginały kart zgłoszenia wraz ze zgłaszanymi wędlinami należy dostarczyć w godz. 10.00 – 12.00 do miejsca odbywania się konkursu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Konkurs odbywa się  podczas muzealnej imprezy plenerowej „Przeszłość Przyszłości”.

Konkurs „Smak Kiełbasy 2022” jest imprezą kulinarną, która ma na celu promocję tradycji wędliniarskich i masarskich w Wielkopolsce  oraz odkrywanie dawnych receptur i nagradzanie ich twórców, a także szeroko rozumianą integrację środowiska gastronomicznego wokół Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w Instytucie Skrzynki.

Kiełbasa to nie tylko biała kiełbasa na wielkanocnym stole czy sezonowo spożywana z musztardą z grilla. Mamy na rynku olbrzymi wybór wędlin i chcemy wybrać najlepsze z nich. W Poznaniu istnieje jeden z najstarszych cechów rzeźniczych w Polsce, a większość działających w regionie zakładów masarskich powstała jeszcze przed II wojną światową. Wielkopolska słynie z produkcji wieprzowiny (zwłaszcza hodowli świń rasy złotnicka) a od kilku lat z certyfikowanej kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej. Ale nie tylko: na przykład kiełbasa grodziska gości na naszych stołach od lat 70. ubiegłego wieku, zaś bułczanka grodziska wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych. W Powiecie Poznańskim ważne miejsce wśród producentów wędlin  zajmuje  Spółdzielnia Produkcyjna w Kruszewni (gm. Swarzędz) działająca od 1952 roku, która co warto podkreślić  jest też  członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Z resztą na samym szlaku znajdzie się kilka miejsc, gdzie kupić i zjeść można wyśmienite kiełbasy i wędliny. Kolejne pokolenie wędliniarzy z pasją i smakiem pielęgnuje tradycję przetworów z mięsa w naszym regionie, co bardzo cieszy.

Nie ma więc wątpliwości, że Wielkopolanie znajdują miejsce w codziennym menu na wyborne gwarowe „kichy”. Za co kochają kiełbasę? Za jej wielozadaniowość: doskonała na zimno i na gorąco; sprawdzi się na kanapce, w zapiekance, na grillu, w zupie; jest odpowiednią zakąską do mocniejszych trunków, a także stanowi trzon sycących dań jednogarnkowych, np. leczo czy bigosu.

Konkurs odbywa się przy współpracy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej z siedzibą w Poznaniu, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska z siedzibą w Poznaniu , Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku z siedzibą w Poznaniu oraz europejskiej sieci Culinary Heritage Europe. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jan Grabkowski Starosta Poznański.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.smakipowiatupoznanskiego.pl

Smak szparagów 2022 – konkurs

Smak szparagów 2022 – konkurs

Konkurs szparagowy dla restauracji z Wielkopolski

Instytut Skrzynki, powiatowa instytucja kultury zajmująca się m.in. promocją regionalnych kulinariów, ogłosił maj miesiącem szparagów oraz organizuje apetyczny konkurs  kulinarny W szranki staną szefowie kuchni z całej wielkopolski przygotowując dania w trzech kategoriach: zupy, przekąski i elementy dań głównych oraz przetwory i inne przysmaki ze szparagami białymi i zielonymi w roli głównej. Na laureatów czekają nagrody Grand Prix w wysokości 500 złotych sponsorowane przez organizatora wydarzenia.

Więcej informacji o konkursie wraz z jego regulaminem dostępne są w plikach  zamieszczonych poniżej.

Przygotował Instytut Skrzynki.

Smak Baby, Mazurka i ukraińskiej Paski – konkurs

czyli tradycje słodkości na wielkanocnym stole

Dnia 10 kwietnia br. podczas „Jarmarku Wielkanocnego” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się konkurs, w którym mogą uczestniczyć piekarnie i cukiernie, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne obiekty gastronomiczne, w tym szczególnie z terenu powiatu poznańskiego. Uczestnikami mogą być również obywatele z Ukrainy przebywający czasowo w Wielkopolsce. Kapituła konkursowa składająca się z ekspertów kulinarnych wybierze najlepszy smak bab wielkanocnych, mazurków ale także pasek – tradycyjnych ukraińskich chlebków, które jada się tylko raz do roku – właśnie na Wielkanoc.

Więcej informacji w pliku poniżej.

ŚWIĘTO TATARA NA SZLAKU KULINARNYM – konkurs dla obiektów gastronomicznych i kół gospodyń wiejskich

Ogłaszamy styczeń miesiącem tatara! Z tej okazji organizujemy konkurs „Smak tatara 2022”. Zapraszamy do udziału restauracje i koła gospodyń wiejskich z całej Wielkopolski. Instytutu Skrzynki, powiatowa instytucji kultury, operator Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” jest organizatorem wydarzenia. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie tradycyjnego tatara z mięsa (nie tylko z wołowiny), ryb lub tatara wegańskiego.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Szlaku Kulinarnego Smaki Powiatu Poznańskiego”. Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 27 stycznia br. włącznie na  adres kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2 000 złotych ufundowane przez sponsorów: Rzeźnictwo Zyguła Zbąszynek Sp. z o. o. Sp. K.  oraz sklep Bela Mesa z Poznania:

I miejsce – voucher o wartości 400 złotych do Delikatesów Mięsnych Zyguła, voucher o wartości 500 złotych do sklepu Bela Mesa

II miejsce – voucher o wartości 300 złotych do Delikatesów Mięsnych Zyguła, voucher o wartości 300 złotych do sklepu Bela Mesa

III miejsce – voucher o wartości 200 złotych do Delikatesów Mięsnych Zyguła, voucher o wartości 100 złotych do sklepu Bela Mesa.

Laureaci otrzymają także vouchery ufundowane przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie upoważniające do udziału w warsztatach z przygotowywania kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej.

Organizatorzy przewidują również dwa wyróżnienia – vouchery o wartości 100 złotych do Delikatesów Mięsnych Zyguła oraz upominki od sklepu Bela Mesa.

W poniedziałek, 31 stycznia br. od godz. 15.00 w restauracji Stara Osada w Wiórku (gm. Mosina), uczestnicy konkursu będą przygotowywać swoje popisowe dania i serwować tatary konkursowe z mięsa wołowego przekazanego przez sponsora Rzeźnictwo Zyguła na zastawie z oferty Bela Mesa. Oprócz nagród, jury konkursowe przyzna tytuły za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2022 – Smak Tatara” potrawom przygotowanym przez uczestników z powiatu poznańskiego.

Konkurs realizowany jest w ramach akcji „Potrawa/-produkt miesiąca” organizowanej przez Instytut Skrzynki, gdzie w styczniu króluje wspomniany tatar, charakterystyczny dla polskiej kuchni karnawałowej. My chcemy poznać jak przygotowuje się dziś tatara w powiecie poznańskim i Wielkopolsce.

Współorganizatorem konkursu jest restauracja Stara Osada z Wiórka, która dla swoich gości przygotowała z tej okazji ofertę specjalną w dniach 29-31 stycznia br., tj. „Trzy dni dla pożeraczy tatarów”: klasycznego tatara wołowego, podawanego z wysublimowanymi dodatkami w cenie promocyjnej 22,00 złote oraz coś dla miłośników wegetariańskich przygód kulinarnych –  tatara z suszonych pomidorów i kaszy jaglanej. Absolutne niebo w gębie. Ten tatar podawany w towarzystwie sezonowych warzyw, pieczywem na płatkach owsianych wypieczonym na białym serze twarogowych – to trzeba spróbować! Tatar wegański również w cenie promocyjnej 22,00 złote – dodaje.

Konkurs odbywa się przy współpracy  Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej oraz Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jan Grabkowski Starosta Poznański.

Akcja ma na celu promocję tradycji przygotowywania i podawania potrawy o nazwie „tatar” oraz odkrywanie dawnych receptur i nagradzanie ich twórców oraz szeroko rozumianą integrację środowiska gastronomicznego wokół Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w Instytucie Skrzynki.


Konkurs na świąteczne przepisy kilinarne – przedłużony do 10 stycznia 2022 roku

Termin wysyłania zgłoszeń w konkursie na przepisy kulinarne przedłużony do 10 stycznia 2022 roku!

Instytut Skrzynki przedłuża termin przesyłania zgłoszeń konkursowych do dnia 10 stycznia 2022 roku.

Zachęcamy do zrobienia zdjęć potraw na stołach wigilijnych i wysłania nam ich wraz z przepisami i kartą zgłoszenia.  Zachęcamy też przejrzenia szuflad kredensu w poszukiwaniu starych rodzinnych przepisów na potrawy wigilijne, które pamiętamy z dzieciństwa, z pobytu u dziadków czy najbliższej rodziny.

Na zwycięzców czekają nagrody:

  • 1 miejsce – 500 zł
  • 2 miejsce – 300 zł
  • 3 miejsce – 200 zł

oraz wyróżnienia z zestawami upominków.

Aby wziąć udział w konkursie na świąteczne przepisy kulinarne należy przesłać na adres e-mail kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl:

  • wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy (należy pamiętać o wypełnieniu części skąd pochodzi przepis, z jakiego okresu)
  • przepis konkursowy: stary, tradycyjny przepis nawiązujący do kuchni wielkopolskiej
  • mile widziane zdjęcia starych zapisków (dodatkowo punktowane!)
  • mile widziane zdjęcie potrawy, której dotyczy przepis (również dodatkowo punktowane).

Uczestnikami konkursu mogą być:

  • pełnoletni mieszkańcy Wielkopolski
  • koła gospodyń wiejskich
  • restauracje i inne podmioty świadczące usługi gastronomiczne.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Przygotował: Instytut Skrzynki


Instytut Skrzynki zaprasza do udziału w konkursie na przepisy kulinarne „Niepospolite kompozycje kulinarne. Tradycja i współczesność”, edycja: „Potrawy na wigilijnym stole”. Ocenie podlegać będzie pełne menu stołu wigilijnego czyli zupy, przekąski (na zimno i na ciepło), dania główne, wypieki i ciasta oraz gwiazdkowe smakołyki. Oceniane i punktowane będą wyjątkowość i niepowtarzalność przepisów, nawiązania do tradycji i historii – w tym rodzinnej, regionalność i okazjonalność. Dodatkowo punktowane będą zdjęcia lub skany archiwalnych, zachowanych w gospodarstwach domowych rodzinnych zapisków kulinarnych, a także wskazanie i szczegółowe opisanie receptur, właściwości półproduktów i miejsca ich pochodzenia (pozyskania). – opowiada Jan Babczyszyn, p.o. Dyrektora Instytutu Skrzynki, organizatora konkursu.


Przekąski z Gąski 2021

Komunikat prasowy Instytutu Skrzynki z dnia 14.10.2021 r.

Najlepszy smak przekąsek z gęsiny poszukiwany!

W listopadzie, w ramach akcji „Gęsina na imieninach” na stołach królować będą: tatar i okrasa z  gęsiny, pasztet, wątróbka, kiełbasa, gęsie pipki (czyli żołądki i/lub faszerowane gęsie szyjki), półgęsek i carpaccio, pierogi czy kanapki z gęsiną – smakowitego końca przekąsek nie widać! Te i inne dania z mięsa gęsiego zawalczyć mogą o tytuł „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021 – Przekąski z gąski” oraz „Przekąski z gąski 2021” w konkursach organizowanych przez Instytut Skrzynki oraz Ogólnopolski Cech Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy. W konkursie mogą uczestniczyć restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne obiekty gastronomiczne, w tym szczególnie z terenu powiatu poznańskiego.

Jak gęsina trafiła na stół Św. Marcina? Historia sięga IV wieku. Jak mówi legenda Św. Marcin chcąc uniknąć przyjęcia godności biskupiej, skrył się w zagrodzie gęsi. Ptaki jednak wydały go, podnosząc raban i głośno gęgając. Stąd Święty Marcin został skojarzony z gęsią. Z czasem powstały powiedzenia „Na św. Marcina najlepsza gęsina”, czy „Na św. Marcina gęś do komina”. W późniejszych wiekach data 11 listopada była symbolicznym zakończeniem wszystkich jesiennych prac w polu. Był to powód do wyjątkowego świętowania.  Zaczynał się też wielki post adwentowy, zatem objadano się i zachwycano smakiem gęsiny przed jego rozpoczęciem. W Polsce gęsina obecna jest w tradycji kulinarnej co najmniej od XVII wieku. – wyjaśnia Jan Babczyszyn, p.o. Dyrektora Instytutu Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Uczestnicy muszą przesłać zgłoszenie konkursowe do dnia 6 listopada br. Na adres e-mail: kontakt@instututskrzynki.pl, zaś 8 listopada, między godz. 12.00 a 14.00 dostarczyć oryginał podpisanego formularza zgłoszeniowego wraz z konkursowymi przekąskami (można zgłosić maks. 5 rodzajów przekąsek) do Restauracji „Rzemieślnicza”, mieszczącej się przy ul. Niezłomnych 2 w Poznaniu. „Rzemieślnicza” powraca do tradycyjnego menu, którym kiedyś lubowali się goście restauracji Cechowa, znajdującej się w tym samym lokalu. Wybór miejsca konkursu jest zatem nieprzypadkowy, bowiem karta restauracji zachwyca interesującymi pozycjami, jak pizza z kiełbasą białą parzoną wielkopolską, czy właśnie z gęsiną. Jak mówią właściciele: Jesteśmy dumni z najlepszych polskich produktów i tradycji kulinarnych. Serwujemy zdrowe, autentyczne dania, do których składniki powstają z miłości do jedzenia, dzięki codziennej ciężkiej pracy małych polskich rzemieślniczych firm.

Dlaczego warto jeść gęsinę nie tylko od święta? Mięso młodych gęsi cechuje się wyjątkową smakowitością. Warto zwrócić uwagę, że mięso gęsie jest źródłem pełnowartościowego białka, czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim witaminy A, E oraz z grupy B oraz minerały takie jak cynk, fosfor, potas czy żelazo. Na smak mięsa ma wpływ szczególnie to, czym jest żywione zwierzę – dlatego właśnie wyborne są dania z gęsi owsianej, która przez ostatni miesiąc karmiona jest owsem. – tłumaczy Jacek Marcinkowski, członek Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy będącego współorganizatorem  wydarzenia.

Na laureatów konkursu z powiatu poznańskiego czekać będą certyfikaty za najlepszy smak, zaś wszyscy uczestnicy będą walczyć o nagrody pieniężne: 1 000 zł za pierwsze miejsce, 750 zł za drugie miejsce oraz 500 zł za zajęcie trzeciego miejsca.

Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego. Partnerami wydarzenia są ponadto: Stowarzyszenie Slow Food Wielkopolska, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza i Stowarzyszenie Polska Akademia Smaku.

Regulamin konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie www.smakipowiatupoznanskiego.pl

Przygotował: Instytut Skrzynki

Osoba do kontaktu:
Liliana Kubiak
e-mail: liliana.kubiak@instytutskrzynki.pl
tel. 502 694 707

Wywiady:
Jan Babczyszyn
tel.: 519 356 043


Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021 – Smak Chleba

Komunikat Instytutu Skrzynki z dnia 30.07.2021 r.

Konkurs na „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021 –
Smak Chleba”

Konkurs na „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021 – Smak Chleba” to kolejna odsłona wydarzenia organizowanego dzięki współpracy Instytutu Skrzynki oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Już 22 sierpnia br. podczas odbywającej się na terenie Muzeum imprezy plenerowej „Przeszłość przyszłości. Dożynki na Biskupiźnie” przyznane zostaną certyfikaty za najlepsze pieczywo żytnie, pszenne, mieszane oraz inne potrawy z dominującym udziałem pieczywa.

Chleb znany jest ludzkości od ponad 10 tysięcy lat, zjadany przez nas w zasadzie codziennie, jest bardzo ważnym elementem diety jak i kultury kulinarnej. Choć dziś technologie pozwalają nam na różne modyfikacje, to jednak wracamy do tradycyjnego pieczywa, o prostym składzie i charakternym smaku. Chcemy pokazać, że to nie tylko trend i wiele doskonałych produktów znajduje się w zasięgu ręki, w najbliższej okolicy, na terenie powiatu poznańskiego oraz docenić i wyróżnić produkty wytworzone ze szczególną dbałością, o niezwykłych walorach smakowych – wyjaśnia Jan Babczyszyn, p.o. Dyrektora Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

W konkursie swoje produkty zgłaszać mogą producenci, przetwórcy, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne zakłady gastronomiczne z terenu powiatu poznańskiego. Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy należy przesłać na e-mail kontakt@instytutskrzynki.pl do dnia 21 sierpnia 2021 roku włącznie. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.smakipowiatupoznanskiego.pl. Uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować do degustacji swoje wyroby również uczestnikom wydarzenia „Przeszłość przyszłości. Dożynki na Biskupiźnie” w dniu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Poznańskiego.

Przygotował: Instytut Skrzynki


Wielkanoc 2021

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych warto pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu zwykle kupowanych produktów.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym we współpracy z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie materiałem o białej kiełbasie wielkopolskiej.

Kiedy pandemia nie pozwala nam spotkać się z bliskimi, może warto poświęcić ten czas na spróbowanie swoich sił na przykład w wędliniarstwie!

SlowFood od lat promuje sięganie po lokalne, sezonowe, tradycyjne i samodzielnie przygotowane produkty.

Tak więc zachęcamy Państwa do tego w czasie nadchodzących Świąt .

A filmik tutaj: